صفحه شخصی محسن مطلع   
 
نام و نام خانوادگی: محسن مطلع
استان: فارس - شهرستان: شیراز
رشته: کارشناسی ارشد عمران - پایه نظام مهندسی: یک
شغل:  شرکت آب منطقه ای فارس
شماره نظام مهندسی:  17-31-4737
تاریخ عضویت:  1389/05/11
 روزنوشت ها    
 

 طراحی مدرن مسجدی در قطر بخش معماری

8
برای دریافت فایلها باید از نرم افزار های ویژه دانلود استفاده نمایید. (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید)

طراحی مدرن مسجدی در قطر

مسجدی که انگار در سیاره ای دیگر قرار دارد این مسجد انگار متعلق به سیاره دیگری است. اما در حقیقت در شهر دانشگاهی قطر قرار دارد. از بیرون شبیه به سفینه ای فضایی است که تازه فرود آمده است.

مناره های آن در آسمان بالا رفته اند و به طرف مکه متمایل اند.حیاط خلوت وسط مسجد با خوشنویسی و اشکال هندسی تزیین شده است. این مسجد ۵ ستون دارد که نماینده ۵ ستون اسلام است و در اطراف هرکدام ۴ جوی آب در جریان است. این ۴ جوی نماینده ۴ جوی در بهشت هستند.شراب و شیر و عسل و آب در داخل فضای عبادت برای مردان در پایین قرار دارد و فضاهایی برای زنان در گالری بالایی وجود دارد.

مسجد ظرفیت ۱۸۰۰ نفر را داراست. آیات قرآن بر روی وسط سقف نوشته شده است و تا محراب ادامه یافته است. یک ویژگی که در طراحی های مساجد سنتی وجود دارد یک ویژگی بی مانند نورپردازی است که از دریچه های مثلثی با اندازه های متفاوت بیرون می آید. مانند این است که عبادت کنندگان زیر نور ستاره ها به عبادت مشغولند. محراب دارای زمینه ای طلایی است و بر روی آن این آیه از قرآن نوشته شده است.

(فَوَلِّ وَجْهَکَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ حَیْثُ ما کُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَکُمْ شَطْرَهُ) بقره ۱۴۴.نظرتان در مورد طراحی مسجد چیست؟آیا به نظرتان در مساجد هم باید از معماری مدرن استفاده کرد یا باید از همان طراحی سنتی استفاده کرد؟ آیا نمازگزاران از این نوع طراحی مساجد استقبال خواهند کرد.

و ادامه مطلب در فایل پیوستی قابل مشاهده است...

شنبه 20 تیر 1394 ساعت 13:53  
 نظرات    
 
امیریاشار فیلا 23:28 شنبه 20 تیر 1394
0
 امیریاشار فیلا

سپاس.